четвер, 31 серпня 2017 р.

Рекомендації  щодо проведення першого уроку  в 2017/2018 навчальному році за темою «Я обираю здорові звички».

В  рамках проекту «НІЗ: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні»,  Центр Громадського здоров’я МОЗ України за підтримки ВООЗ та МОН України  розробив матеріали для уроку, які можна використовувати як при викладанні предмету «Основи здоров'я», так і під час «класних годин» чи позакласних занять. 
Оскільки Міністерство освіти і науки України   у 2017/2018 навчальному  році  вирішило надати право вибору теми символічного першого уроку обласним та місцевим органам  управління освітою, Центр Громадського здоров’я МОЗ України за підтримки ВООЗ (в рамках проекту «НІЗ: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні»),    розробив матеріали, які можна використовувати як при викладанні предмету «Основи здоров'я», так і під час «класних годин» чи позакласних заходів.
Напрацьовані матеріали доцільно використати саме під час проведення першого уроку. Адже  це один із  кроків до популяризації здорового способу життя серед дітей та учнівської молоді.
Матеріали   базуються на  рекомендаціях   фахівців міжнародних організацій  з питань профілактики неінфекційних захворювань   є простими та зрозумілими, дають базові  знання про здорові звички.
 Усі матеріали для уроку доступні за посиланнямhttp://bit.ly/PHC1Sept
КОНСПЕКТ УРОКУ ДЛЯ УЧНІВ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ
(1-4 КЛАСИ)
Тема: я обираю здорові звички
Мета: продемонструвати школярам, що здоровий спосіб життя – це просто і важливо, багатьох захворювань можна уникнути завдяки правильному харчуванню, фізичній активності, уникненню шкідливих звичок.
Завдання:
Донести учням такі повідомлення:
     здорове харчування – це просто;
     60 хвилин фізичної активності необхідні щодня для міцного здоров’я;
     здоровий спосіб життя - це запорука щасливого і успішного майбунього.
Розвивати здорові здорові звички як основи щасливого і успішного майбутнього.
Виховувати увагу до свого здоровя і самопочуття.
Ключові слова: здорове харчування, фізична активність, здоровий спосіб життя.
План заняття
1. Вступне слово (5 хв.)
2. Гра-обговорення «Рух – це здоров’я» (10 хв.).
3. Тест «Що ти знаєш про здоров’я» (15 хв.)
4. Показ відеорецепту від Євгена Клопотенка «Мій корисний сніданок» (10 хв.)
5. Підбиття підсумків (5 хв.)
Хід заняття
Етапи заняття
Зміст
1. Вступне слово
Педагог пропонує дітям поміркувати на тему здорового харчування та способу життя:
Які продукти є корисними для здоровя? Чому? Чи можуть бути корисні продукти смачними? Чому необхідно рухатися щодня? Допоміжний матеріал - інформаційна брошура «Дитяча тарілка здорового харчування»
2. Гра-обговорення «Рух-це здоров’я»
Розпочинаємо гру на тему фізичної активності.
60 хвилин фізичної активності необхідні щодня для міцного здоров’я дітей.
Педагог пропонує дітям зіграти у гру, під час якої вони дадуть відповідь на запитання, коли і за яких обставин можна проявити фізичну активність:
1. Вдома. Прибрати у своїй кімнаті та допомогти батькам у щоденних хатніх справах, посадити квітку на подвір’ї, присідати при перегляді улюблених телепередач.
2.У школі.Їздити до школи велосипедом, якщо вона знаходиться не далеко від дому і дорога є безпечною, відвідувати спортивні секції після уроків, бассейн тощо.
3. Поза школою.Організовувати рухливі ігри з друзями-сусідами, їздити на велосипеді, роликах, самокаті зеленими зонами.
4. У дорозі. Більше ходити пішки, ходити сходами замість пересуватися ліфтом.
3. Тест «Що ти знаєш про здоров’я»
Педагог пропонує дітям пройти тест-квест на знання принципів здорового способу життя «Що ти знаєш про здоров’я».Передбачено 3 формати - онлайн, у форматі презентації, у форматі pdf файлу.
1. Якої їжі потрібно їсти найбільше?
-         - Фруктів і овочів (Щоб бути здоровим, потрібно їсти багато овочів і фруктів щодня. Порція фруктів має бути  розміром з твій кулачок, а овочів – розміром з дві жменьки)
-         - М’яса (Щоб бути здоровим, потрібно їсти багато овочів і фруктів щодня, м’ясо потрібно їсти трішки менше  - одна порція розміром з долоньку без пальців)
-         - Солодощів  (Від солодощів псуються зуби і з’являється лишня вага. Часом можна дозволити собі солоденьке, але трішки – порція розміром із твій великий палець)
2. Скільки хвилин щодня потрібно рухатися, щоб бути здоровим?
 - 60 хвилин (Правильно! Ти можеш танцювати, стрибати, грати у футбол, кататися на роликах  - усе, що тобі подобається. Найголовніше, активно рухатися щонайменше годину щодня – це секрет міцного здоров’я)
 - 15 хвилин (Щоб бути здоровим, потрібно більше рухатися.  Ти можеш танцювати, стрибати, грати у футбол, кататися на роликах  - усе, що тобі подобається. Найголовніше, активно рухатися щонайменше годину щодня)
 - Достатньо уроків фізкультури (Кількох уроків фізкультури на тиждень не достатньо для того, щоб мати міцне здоров’я. Потрібно активно рухатися щонайменше годину щодня. Ти можеш танцювати, стрибати, грати у футбол, кататися на роликах  - варіантів безліч)
3. Вакцинація (щеплення) захищає людей в усьому світі від 26 небезпечних захворювань. Від якого із перелічених захворювань поки немає вакцини?
-  Грип (Вакцина від грипу є – і це надійний захист. Проте вірус грипу дуже хитрий, швидко змінюється і загартовується, тому щеплення від грипу потрібно робити кожного року)
-  Кір  (Вакцина від кору є – і це єдиний захист від цього небезпечного захворювання. Дізнайся у батьків, чи робили тобі щеплення. Якщо ні, необхідно негайно звернутися до лікаря)
-    Карієс (Вакцини проти карієсу немає. Їжте якомога менше солодощів і чистіть зуби щонайменше двічі на день, щоб уникнути карієсу)
4. Який найкращий спосіб позбутися небезпечних мікробів?
-         Мити руки з водою і милом. (Так, щодня на наші руки потрапляє дуже багато мікробів, через які можна захворіти. Щоб їх позбутися, необхідно часто мити руки з водою і милом)
-         Витерти руки об одяг (Небезпечні мікроби бояться води і мила, тому щоб їх позбутися необхідно мити руки. А на одязі теж знаходиться чимало мікробів, і через руки вони можуть потрапити в твій організм)
-         Носити захисні рукавички (Ми не можемо носити рукавички весь день, але достатньо мити руки з водою і милом, щоб позбутися від мікробів і не дати їм шансу розповсюджувати захворювання)
5. Тітка запросила тебе у гості і спекла смачний шоколадний торт. Але ж солодощі — це некорисна їжа. Що робитимеш?
-       З’їм невеликий шматочок, але піду на прогулянку після вечері (Це чудове рішення. Часом можна потішити себе смачненьким, але що менше солодкого ти їстимеш, то міцнішим буде твоє здоров'я . Прогулянка допоможе організму впоратися з невеликим шматочком торта)
-       З’їм шматочок, щоб не образити тітку (Через солодощі псуються зуби, з’являється зайва вага, якої важко позбутися у майбутньому. Що менше солодощів ти їстимеш, то міцнішим буде твоє здоров’я)
-       Моя тітка пече торти, від яких неможливо відмовитися - з’їм три шматки (Через солодощі псуються зуби, з’являється зайва вага, якої важко позбутися у майбутньому. Що менше солодощів ти їстимеш, то міцнішим буде твоє здоров’я)
4. Показ відео-рецепту «Мій корисний сніданок»
Показ відеорецепту від Євгена Клопотенко «Мій корисний сніданок»
Необхідні технічні засоби – відеопроектор.
Після перегляду рецепту(ів) здорового і корисного сніданку пропонується їх обговорити та запитати дітей, чим вони снідають? Чи допомагають вони готувати сніданок батькам? Наголосити на тому, що корисний сніданок – необхідне джерело енергії щодня
5. Підбиття підсумків
Педагог разом з учнями проговорює ключові принципи здорового харчування та способу життя, закликає разом з батьками вчитися готувати корисні та смачні страви, більше бувати на свіжому повітрі, обирати рухливі ігри замість сидіти за комп’ютером.
Домашнє завдання: намалювати свій улюблений смачний і корисний сніданок
КОНСПЕКТ УРОКУ ДЛЯ УЧНІВ середніх класів
(5-9 КЛАСИ)
Тема: я обираю здорові звички
Мета: продемонструвати школярам, що здоровий спосіб життя – це просто і важливо, багатьох захворювань можна уникнути завдяки правильному харчуванню, фізичній активності, уникненню шкідливих звичок (відмова від вживання тютюну і алкоголю).
Завдання:
     пояснити базові принципи здорового харчування;
     ознайомити учнів із перевагами щоденної фізичної активності;
     пояснити руйнівну шкоду шкідливих звичок для життя і здоровя
     розвивати здорові здорові звички як основи щасливого і успішного майбутнього
     виховувати увагу до свого здоровя і самопочуття
Ключові слова: здорове харчування, фізична активність, здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок.

Необхідне забезпечення: оформлення дошки плакатами та малюнками відповідної тематики, технічні засоби (відеопроектор) для показу відеорецепту від Євгена Клопотенка «Мій корисний сніданок».
План заняття
1. Вступне слово (5 хв.)
2. Гра-обговорення «Рух – це здоров’я» (10 хв.).
3. Тест «Що ти знаєш про здоров’я» (10 хв.)
4. Показ відеорецепту від Євгена Клопотенка «Мій корисний сніданок».» (5 хв.)
5. Міні-дискусія на тему “Що впливає на наше здоров’я” (10 хвилин)
6. Підбиття підсумків(5 хв.)
                                               Хід заняття
Етапи заняття
Зміст
1. Вступне слово
Педагог пропонує дітям поміркувати на тему здорового харчування та способу життя:
Які продукти є корисними для здоровя? Чому? Чи можуть бути корисні продукти смачними? Чому необхідно рухатися щодня? Здорове збалансоване харчування є запорукою хорошого самопочуття, гарних оцінок у школі та активного життя поза школою. Допоміжний матеріал - інформаційна брошура «Дитяча тарілка здорового харчування»

2. Гра-обговорення «Рух-це здоров’я»
Розпочинаємо гру на тему фізичної активності.
60 хвилин фізичної активності необхідні щодня для міцного здоров’я дітей.
Педагог пропонує дітям зіграти у гру, під час якої вони дадуть відповідь на запитання, коли і за яких обставин можна проявити фізичну активність (допоміжний матеріал –брошура-схема):
1. Вдома. Прибрати у своїй кімнаті та допомогти батькам у щоденних хатніх справах, посадити квітку на подвір’ї, присідати при переглядіулюблених телепередач.
2.У школі.Їздити до школи велосипедом, якщо вона знаходиться не далеко від дому і дорога є безпечною, відвідуватиспортивнісекціїпісляуроків, басейнтощо.
3. Поза школою.Організовуватирухливіігри з друзями-сусідами, їздити на велосипеді, роликах, самокатізеленими зонами.
4. У дорозі.Більше ходити пішки, ходити сходами замість пересуватися ліфтом.
3. Тест «Що ти знаєш про здоровя»
Педагог пропонує дітям пройти тест-квест на знання принципів здорового способу життя «Що ти знаєш про здоров’я».Передбачено 3 формати - онлайн, у форматі презентації, у форматі pdf файлу.
1. Вакцинація (щеплення) захищає людей в усьому світі від 26 небезпечних захворювань. Від якого із перелічених захворювань поки немає вакцини?
-       Грип (Вакцина від грипу є – і це надійний захист. Проте вірус грипу дуже хитрий, швидко змінюється і загартовується, тому щеплення від грипу потрібно робити кожного року)
-       Кір  (Вакцина від кору є – і це єдиний захист від цього небезпечного захворювання. Дізнайся у батьків, чи робили тобі щеплення. Якщо ні, необхідно негайно звернутися до лікаря)
-       ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) (Вакцини проти ВІЛ немає. Один із способів захисту від ВІЛ - використання презервативів)
2. Тітка запросила тебе у гості і спекла смачний шоколадний торт. Але ж солодощі — це некорисна їжа. Що робитимеш?
-       З’їм невеликий шматочок, але піду на прогулянку після вечері (Це чудове рішення. Часом можна потішити себе смачненьким, але що менше солодкого ти їстимеш, то міцнішим буде твоє здоров'я . Прогулянка допоможе організму впоратися з невеликим шматочком торта)
-       З’їм шматочок, щоб не образити тітку (Через солодощі псуються зуби, з’являється зайва вага, якої важко позбутися у майбутньому. Що менше солодощів ти їстимеш, то міцнішим буде твоє здоров’я)
-       Моя тітка пече торти, від яких неможливо відмовитися - з’їм три шматки (Через солодощі псуються зуби, з’являється зайва вага, якої важко позбутися у майбутньому. Що менше солодощів ти їстимеш, то міцнішим буде твоє здоров’я)
3. Куріння  - вбиває. Як ти вважаєш, скільки людей у світі щороку помирають через куріння?
- 100 тисяч людей (На жаль, набагато більше. Щороку від куріння помирає близько 7 мільйонів людей. Уяви, скільки людей зберегли б собі життя, якби не курили)
-  7 мільйонів (Так, щороку від куріння помирає близько 7 мільйонів людей. Уяви, скільки людей зберегли б собі життя, якби не курили)
-       Від куріння не помирають (На жаль, щороку від куріння помирає близько 7 мільйонів людей. Уяви, скільки людей зберегли б собі життя, якби не курили)
4. Скільки хвилин щодня потрібно рухатися, щоб бути здоровим?
 - 60 хвилин (Правильно! Ти можеш танцювати, стрибати, грати у футбол, кататися на роликах — усе, що тобі подобається. Найголовніше, активно рухатися щонайменше годину щодня — це секрет міцного здоров’я)
 - 15 хвилин (Щоб бути здоровим, потрібно більше рухатися.  Ти можеш танцювати, стрибати, грати у футбол, кататися на роликах – усе, що тобі подобається. Найголовніше, активно рухатися щонайменше годину щодня)
 - Достатньо уроків фізкультури (Кількох уроків фізкультури на тиждень не достатньо для того, щоб мати міцне здоров’я. Потрібно активно рухатися щонайменше годину щодня. Ти можеш танцювати, стрибати, грати у футбол, кататися на роликах – варіантів безліч)
5. Яка їжа повинна займати найбільше місця на твоїй тарілці?
 - Овочі і фрукти (Так! Їж побільше ягід, моркви, яблук, свіжих і хрустких. Овочі і фрукти повинні займати половину твоєї тарілки)
 - М’ясо (Біле нежирне м’ясо, а з ним бобові, риба, яйця повинні займати одну четверту твоєї тарілки. Половина тарілки – це овочі і фрукти, а ще одна чверть – це каші і цільнозерновіпродукти)
 -  Цільнозернові продукти (Каші і цільнозернові продукти повинне займати одну четверту твоєї тарілки. Половина тарілки – це овочі і фрукти, а ще одна чверть – біле нежирне м’ясо, бобові, риба, яйця)
6. Скільки овочів і фруктів ми повинні їсти?
 - 1 чи 2 жменьки овочів і 1 порцію фруктів, розміром із кулак(Так! Щодня потрібно з’їдати 1 чи 2 жменьки овочів і 1 порцію фруктів, розміром із кулак. На щастя, у нас таке різноманіття овочі і фруктів, що тобі ніколи не набридне!)
 - Їсти овочі і фрукти раз на місяць (Щодня потрібно з’їдати 1 чи 2 жменьки овочів і 1 порцію фруктів, розміром із кулак. На щастя, у нас таке різноманіття овочі і фруктів, що тобі ніколи не набридне!)
 - Їсти овочі і фрукти тільки влітку (Протягом всього року щодня потрібно з’їдати 1 чи 2 жменьки овочів і 1-2 шматочки фруктів. Допоможи батькам зробити запаси на зиму)
7. Спалося так солодко…і тепер ти спізнюєшся на перший урок. Що робитимеш із сніданком?
- Побіжу до школи не поснідавши. Їсти не дуже й хочеться (Твоєму мозку і тілу необхідна енергія, щоб добре попрацювати в школі. Навіть коли ти спізнюєшся, необхідно з’їсти щось поживне і корисне — наприклад, банан чи яблуко)
 -       Схоплю жменю цукерок і з’їм дорогою до школи — швидкий і солодкий сніданок (Тобі необхідна енергія, щоб добре працювати в  школі. А через солодощі може з’явитися зайва вага, якої важко позбутися. Навіть, коли ти спізнюєшся, необхідно з’їсти щось поживне і корисне - наприклад, банан чи яблуко)
  -       Візьму яблуко чи банан і з’їм дорогою до школи  (Чудове рішення! Навіть коли ти спізнюєшся, необхідно з’їсти щось поживне і корисне — наприклад, банан чи яблуко. Твоєму мозку і тілу необхідна енергія, щоб добре попрацювати в школі)
8. Який найкращий спосіб дізнатися, чи вага твого тілав межах норми і не шкодить твоєму здоров’ю?
-       Спитати в однокласників:  їм видніше (Якщо твоя вага викликає занепокоєння і  ти намагаєшся схуднути чи,  навпаки, набрати кілька кілограмів – найперше проконсультуйся з лікарем. Є спеціальна формула, за допомогою якої вираховують норму вагу для твого віку)
-       Моя вага не впливає на моє здоров’я. Для чого мені дізнаватися норму (Ті, що знають і контролюють свою вагу, рідше страждають через зайву вагу і ожиріння. Їж різноманітну і поживну їжу, більше рухайся – і твоя вага буде в нормі)
-       Спитати у лікаря – з порадами щодо здоров’я варто звертатися лише до фахівців (Правильне рішення. Якщо твоя вага викликає занепокоєння і  ти намагаєшся схуднути чи, навпаки, набрати кілька кілограмів – найперше проконсультуйся з лікарем. Є спеціальна формула, за допомогою якої вираховують норму ваги для твого віку)
9. Чи потрібно ходити в спортзал, щоб бути в хорошій фізичній формі?
 -    Так,  лише заняття в спортзалі вважаються фізичною активністю (Будь-яка щоденна руханка корисна для здоров’я. Вмикай музику і танцюй вдома, придумай нову гру з м’ячем, влаштуй бігові перегони з друзями  - можливостей безліч!)
-       Звісно, до того ж – обов’язково працювати за чіткою програмою з тренером (Будь-яка щоденна руханка корисна для здоров’я. Вмикай музику і танцюй вдома, придумай нову гру з м’ячем, влаштуй бігові перегони з друзями  - можливостей безліч!)
-       Ні, навіть проста рухова активність тримає нас у формі. Можна підніматися сходами замість ліфта чи поганяти в футбол (Так! Будь-яка щоденна руханка корисна для здоров’я. Вмикай музику і танцюй вдома, придумай нову гру з м’ячем, влаштуй бігові перегони з друзями  - можливостей безліч!)
10. Який з цих фактів неправдивий?
 -    Алкоголь може спричинити серйозне отруєння (Це правда. Алкогольне отруєння виникає, коли організм не справляється з кількістю випитого. Це може мати дуже серйозні наслідки для організму  і нанести ушкодження мозку)
-       Що раніше людина починає вживати алкоголь, то більша ймовірність розвитку алкоголізму у майбутньому (Це правда. Чим раніше людина починає вживати алкоголь, тим більше ризиків мати серйозні проблеми у майбутньому)
-       Алкоголь спричиняє лише веселощі (Так, це неправда. Алкоголь погано впливає на пам’ять і концентрацію уваги, може бути причиною отруєння та серйозних проблем зі здоров’ям у майбутньому)
4. Міні-дискусія на тему “Що впливає на наше здоров’я
Педагог разом із учнями обговорює причини, через які люди у сучасному світі хворіють. Чому в одних країнах люди живуть довше, а в інших   - менше? Від чого це залежить? Чи може людина самостійно на це впливати? 
5. Показ відео-рецепту «Мій корисний сніданок»
Показ відеорецепту від Євгена Клопотенка «Мій корисний сніданок»
Необхідні технічні засоби – відеопроектор.
Після перегляду рецепту(ів) здорового і корисного сніданку пропонується їх обговорити та запитати дітей, що вони їдять на сніданок, проаналізувати, чи їжа корисна і як можна покращити щоденний раціон відповідно до рекомендацій у відео.
6. Підбиття підсумків
Педагог разом з учнями проговорює ключові принципи здорового харчування та способу життя (відмова від куріння та алкоголю), закликає вчитися готувати корисні та смачні страви, більше бувати на свіжому повітрі, обирати рухливі ігри замість сидіти за комп’ютером.
Домашнє завдання (на вибір):
1. Створити мeню здорового харчування на цілий дeнь
2. Зробити відeорeцeпт улюблeної  страви
3. Написати eсe/скласти кросворд/ організувати флeшмоб “Бути здоровим - бути щасливим”


Завідувач відділу військово-патріотичного
 виховання, фізичної культури та основ здоров’я
 КВНЗ «Вінницька академія неперервної освіти»                    Гусєв В.Г.


середа, 30 серпня 2017 р.

методичні рекомендації щодо вивчення курсу "Вчимося жити разом"

Міністерство освіти і науки України
Департамент загальної середньої та дошкільної освіти
01135, м. Київ, проспект  Перемоги,10 тел.8(044)486-10- 38, 486-75-50 ministry@mon.gov.ua
Від __________ № ___________


Управління (департаменти) освіти
і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій
Інститути післядипломної педагогічної освіти.

Щодо методичних рекомендацій
до впровадження спільного проекту
«Вчимося жити разом»
у 2017/2018 навчальному році




На виконання пункту 8 плану заходів, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 21.04. 2017624 «Про затвердження плану заходів на 2017 рік з реалізації спільного проекту «Вчимося жити разом», надсилаємо для практичного використання методичні рекомендації щодо інтеграції розроблених курсів з розвитку життєвих навичок у післядипломну підготовку вчителів і навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів (додаток).





Директор департаменту                                                             Ю. Г. Кононенко



Фіцайло С.С.
4814761



ЗАТВЕРДЖЕНО
Департамент загальної середньої та дошкільної освіти
Міністерства освіти і науки України
30 серпня 2017року


Директор департаменту
                                  Ю. Г. Кононенко



Методичні рекомендації
щодо інтеграції розроблених в рамках спільного проекту «Вчимося жити разом» курсів з розвитку життєвих навичок у післядипломну підготовку вчителів і навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів



Навчальний курс «Вчимося жити разом» для учнів 1-10 (11) класів було розроблено рамках спільного проекту Міністерства освіти і науки України та Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), що реалізовувався у 2016 році в Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Луганській та Харківській областях у партнерстві з Громадською організацією «Дитячий фонд «Здоров’я через освіту».
У 2017-2018 навчальному році, відповідно до наказу Міністерства освіти і науки від 21.04. 2017 № 624, курс «Вчимося жити разом» впроваджується через предмет «Основи здоровя» та виховні години у всіх областях України.
Структура і тематика курсу «Вчимося жити разом» визначається чинними навчальними програмами з премета «Основи здоровя» для 1-9 класів, отже не потребує додаткових годин на його вивчення. Всі необхідні ресурси за цим курсом (посібники, розробки уроківренінгів, відеоматеріали та мультимедійні презентації) безкоштовно доступні на порталі превентивної освіти http://autta.org.ua.

Завдання курсу.
Головне завдання курсу «Вчимося жити разом» полягає в тому, щоб досягти позитивних змін у знаннях, ставленнях, намірах, уміннях і навичках, сприятливих для розбудови миру.
Цей курс в повній мірі реалізує компетентісний підхід і має статистично доведену ефективність впливу на знання, ставлення, уміння і поведінку учнів.
Навчальний курс сприяє формуванню у дітей та підлітків позитивного ставлення до себе, свого життя та своїх життєвих перспектив, прийняття інших поглядів, поваги до культурних відмінностей, емпатії, солідарності, соціальної відповідальності, почуття справедливості та рівності. Курс забезпечує відпрацювання таких психосоціальних компетентностей як самоусвідомлення і самооцінка, ефективна комунікація, самоконтроль, емпатія, здатність до кооперації, аналіз проблем і прийняття рішень, запобігання і конструктивне розв’язання конфліктів.

Методи навчання. Компетентнісний підхід до викладання курсу передбачає використання на уроках-тренінгах інтерактивних методів, які забезпечують активну участь кожного учня, творчу співпрацю між собою і з учителем, навчання на ситуаціях, наближених до реального життя, сприятливий емоційний клімат у класі, формування відчуття класу як єдиної команди тощо.

Доведена ефективність курсу.
В ході пілотного впровадження курсу «Вчимося жити разом» у Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Луганській і Харківської областях здійснювалось дослідження його ефективності. Зокрема, для оцінки ефективності була використана технологія онлайн опитування вчителів (1­11 класи) та учнів (4­11 класи) за процедурою «ДО» і «ПІСЛЯ». В опитуванні взяли участь понад 63 тисячі осіб, що дозволило отримати статистично достовірні результати.
В дослідженні оцінювався вплив проекту на знання, ставлення, уміння та поведінку учнів, а також на емоційну атмосферу в школі, стосунки у класі, методи викладання, відчуття психологічного благополуччя тощо (всього 42 індикатори).
Головний результат дослідження: за всіма індикаторами отримано статистично достовірні позитивні зміни. Зокрема прогрес у рівні сформованості життєвих навичок учнів (комунікації, самоконтролю, емпатії, кооперації, аналізу та розв’язання проблем, попередження та розв’язання конфліктів, асертивності, самоусвідомлення і самооцінки) за оцінками вчителів становить від 2,4 % до 20,6%.
Найбільший прогрес демонструють учні початкової школи, найменший – старшої (див. номограми). Однак старшокласники мають найбільший початковий рівень сформованості життєвих навичок, а за час проекту показали найбільший прогрес у розвитку навичок самоконтролю та емпатії (більш як 8%).
Згідно з опитуванням, частка учнів, які визначили предмет «Основи здоров’я» щонайменше корисним, варіюється від 94% (11 клас) до 99% (4 клас). Понад 94% вчителів вважають основи здоров’я життєво важливим предметом для дітей та молоді.
Повний звіт про досягненя проекту і результати дослідження його ефективності можна завантажити за посиланням http://autta.org.ua/ua/Advocacy/.

 

 

 
Педагогічна компетентність. Реалізація компетентнісного підходу в організації навчальної діяльності учнів для формування у них життєвих навичок вимагає від педагога додаткових знань, ставлень і вмінь. Мінімальний склад вимог до компетентності вчителя для викладання курсу «Вчимося жити разом» наведено у таблиці.
Мінімальні вимоги до компетентності вчителя:
Вчитель має знати:
концептуальні і методичні основи формування здоров’язбережувальної компетентності
програми і зміст предмету «Основи здоровя»
вікові особливості дітей та підлітків
інтерактивні методи та особливості їх застосування
опорні плани проведення тренінгових занять для учнів
методи  і процедури форматуючого оцінювання 
Вчитель має вміти:
чітко формулювати цілі заняття та його складових частин
враховувати потреби та очікування учасників
дотримуватися рекомендованого плану уроків-тренінгів
забезпечувати демократичну дисципліну
демонструвати мультимедійні презентації
організувати активне обговорення
організовувати відпрацювання практичних умінь
підтримувати доброзичливу атмосферу на тренінгу
правильно реагувати на складних учасників
організовувати зворотний зв'язок
Вчитель має
демонструвати цінності:
повагу і позитивне ставлення до дітей і підлітків, бажання і прагнення працювати з ними
готовність зрозуміти потреби, цінності і можливості дітей і підлітків
готовність не нав’язувати свої погляди і цінності
бажання і готовність постійно підвищувати свій професійний рівень
готовність застосовувати інтерактивні методи навчання, які забезпечують активну участь кожного учня; творчу співпрацю між собою і з учителем; навчання на ситуаціях, наближених до реального життя; сприятливий емоційний клімат у класі; формування відчуття класу як єдиної команди
Підготовка вчителів до викладання курсу «Вчимося жити разом» може проводитися інститутами післядипломної педагогічної освіти (ІППО) в рамках підготовки вителя з предмета «Основи здоровя» або за іншими програмами.
Починаючи з 1 грудня 2017 року, ІППО рекомендується проводити підготовку вчителів за двокомпонентною моделлю, складовими якої є дистанційне і тренінгове навчання.
Дистанційна підготовка здійснюється вчителями самостійно шляхом проходження у зручний для них час двох дистанційних онлайн курсів: 1) «Концептуальні і методичні основи формування здоров’язбережувальної компетентності» та 2) «Вчимося жити разом – розвиток соціальних навичок у курсі предмета «Основи здоровя».
Ці онлайн курси розроблено за участю представників усіх 25 ІППО і будуть доступні для вчителів у тестовому режимі з 1 жовтня 2017 року на порталі превентивної освіти http://autta.org.ua. У разі проходження онлайн курсу вчитель автоматично отримує на свою електрону адресу відповідний сертифікат. При цьому уповноважені представники ІППО матимуть доступ до повного реєстру вчителів області, які пройшли дистанційні онлайн курси.
Реалізація другої компоненти – тренінг практичних навичок вчителя – здійснюється на базі обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти за окремими тренінговими програмами, з урахуванням сертифікату про проходження дистанційних курсів.

Організація навчання учнів. Навчання учнів 1-9 класів за курсом «Вчимося жити разом» здійснюється за оновленими програмами предмета Основи здоровя», з урахуванням зазначених у цих рекомендаціях особливостей ‑ орієнтація на очікуваний результат, формулювання очікуваних результатів у компетентістному форматі (знання, уміння, ставлення), більша свобода вчителя щодо планування та реалізації навчально-пізнавальної діяльності учнів, врахування наскрізних для всіх предметів тематичних ліній.
Викладання курсу «Вчимося жити разом» у 10 (11) класах – здійснюється в рамках виховних годин.

Он-лайн опитування вчителів і учнів. З метою дослідження рівня знань, ставлень, умінь та поведінки учнів 1-10 (11) класів, а також емоційної атмосфери в школі, стосунків у класі, методі викладання тощо, відповідно до Наказу МОН від 21.04.2017 № 624 «Про затвердження плану заходів на 2017 рік з реалізації спільного проекту «Вчимося жити разом», у вересні-грудні 2017 та у квітні 2018 буде проведено онлайн опитування вчителів та учнів загальноосвітніх навчальних закладів у всіх областях України. Запровадження такого опитування на постійній основі надасть можливість оцінювати вплив навчальних курсів на рівень здоровязбережувальної компетентності учнів та шкільні умови навчання.  
Курс «Вчимося жити разом» і нова українська школа. Мета, завдання, зміст, результати і, особливо, методи навчання за курсом «Вчимося жити разом» є засадничими основами для «Соціальної і здоров’язбережувальної освітньої галузі», визначеної концепцією «Нова українська школа» та проектом Державного стандарту початкової освіти як одна із ключових. Таким чином зберігається методологічна наступність у процесі підготовки вчителів та навчанні учнів.